A Háttér Társaság és a Hosszúlépés. Járunk? első alkalommal mutatta be csütörtökön a Budapest meleg közösségeinek életét a XX. században egy kis dualizmusi és a Horthy korszaki kitérővel. A premierre az átlagosnál többen voltak kíváncsiak. Jó 40-en követtük vezetőinket, Dávidot és Dórát. Volt, aki gyalog, volt, aki kerékpárral. No meg velünk sétált egy „igazi”, nem hírlapi csak biciklire kötözött kacsa is. Csendben, hápogás nélkül szemlélte az eseményeket.
Az amerikai és európai LMBT mozgalmak rövid ismertetése után ízelítőt kaptunk képben és szóban is az első magyarországi coming outjából, amit a szamizdatként megjelent „Mások újság” jelentett. Természetesen megálltunk a múlt század kultikus helyeként ismert Capella bár előtt, ahonnan az első budapesti Pride indult 1997-ben.
Tudta Ön, kedves olvasó, hogy a saját nemükhöz vonzódókról már a két világháború között is listát vezetett a rendőrség? Nem tudni, hogy az akkoriban bejegyzett 3435 fős lista mára hány ember adatait tartalmazza. Mert ugye listák voltak és vannak ma is szép számmal. A hírhedt III/III-as alosztály ügynökei a nyilvántartott melegek zsarolását, jelentésre kényszerítését „mesterfokon űzték”. Ha már a listázást említettem, a „Mások szerkesztőségét is megpróbálták kényszeríteni az előfizetői adatok kiadására. Ez, azonban ahogy nyilvánosságra került a rendőrség meghátrálását vonta maga után 1992-ben.
Az igazi „csemege” egy működő meleg bár meglátogatása sem maradhatott ki a programból. Akadtunk páran, akik életükben először jártak ilyen helyen.
A több mint két órás séta a Kőfaragó utcában, Tormay Cecil emléktáblájánál ért végett. Bizony! A Horthy-korszak ünnepelt írónője is saját neméhez vonzódott. Hiába titkolta, Zichy Rafael gróf válóperének tárgyalását kiderült és igazi bulvár szenzációt adott az akkori olvasóknak az eset.
Ha kíváncsi arra, hogy hol tudtak félig illegalitásban találkozni a melegek. Kiket zsarolt a hatóság. Miért bocsátották meg Gobbi Hildának a másságát, keresse a Pink Budapest sétát.