slapajblog

Gyülölöm a hazugságot. Vallom, hogy az őszinteség - még ha fáj is - az egyetlen járható út.

Fülre ható

2012. november 14. 04:18 - sztorma(HCJD)

November 13. a magyar nyelv napja

bőzsöny_1.jpg

Jó ideje fáj a fülemnek az, amit a televízióban hallok. Rádiót nem igen hallgatok, de gondolom, ott is hasonló jelenséggel találkozunk, ha egy-egy kereskedelmi csatornára tévedünk. Sérti a fülemet a sok hadarás. Sokszor elcsodálkozom a feliratokon, hol egy névelő, hol az alany hiányzik. Az idegen szavak egyre jobban kiszorítják a magyar megfelelőjüket.

Miért romlott meg így anyanyelvünk? Ma már mindenki mikrofont ragadhat? Ezek és sok fülsértő hang miatt kerestem meg Dr. Bőzsöny Ferencet, a Magyar Rádió nyugdíjas főbemondóját, aki a tiszta, érthető beszéd egyik etalonja.

Önnek, mint tanárnak, nyelvésznek nem sérti a fülét az, amit hall?

- De igen! Ezért nézek inkább természetfilmeket a televízióban. A rádió, televízió egységesíti a beszédet. A helyes és helytelen dolgokat is átadja.

Miért romlik ennyire beszédünk?

- Felgyorsult az életritmusunk.  Elszoktunk a beszédtől. A szinkron is a gyors beszéd felé terel minket. Az SMS, az internet is ront a stílusunkon. Rövidítünk, szótagokat hagyunk ki. A másik fél így is megérti. Sok információt kell átadni rövidebb idő alatt.

Valaha volt egy úgynevezett mikrofonengedély. Nem szólalhatott meg akárki a rádióban, televízióban. Voltak anyanyelvi műsorok.

- A mikrofonengedély mára majdnem teljesen megszűnt. Az anyanyelvi műsorokra nincs pénz. A diákok nem szeretik a nyelvtant. A helyes szép beszédet már az óvodában kellene tanítani. Az igény erre intelligencia kérdése.

1997-ben Kazinczy-díjas lett. Emlékszem, azokban az években nagy nyilvánosságot kaptak a szépkiejtési versenyek. A Kazinczy díjnak hírértéke volt. Napjainkban nem nagyon hallunk erről.

 - Tanítványaim - retorikát tanítok a Központi Papnevelő Intézetben - részt vesznek most is a Kazinczy versenyen. Széphalmon múzeuma is van a magyar nyelvnek.

Mielőtt Önhöz jöttem volna tartottam egy kis „közvélemény kutatást”. A legtöbb embernek a Kossuth Rádióban elhangzott - már nem az Ön hangján megszólaló - harangokat bemutató pár perc jutott eszébe.

- 2000 pünkösdjén indult el a magyar harangok történetét bemutató sorozat. Minden héten más-más templom harangja szól délben, a Kossuth Rádióban. Ennek voltam narrátora, amíg igény volt rá. Több mint 300 harang - határon túli is megszólalt ebben a műsorban.

 

Dr. Bőzsöny Ferenc 2000-ben a magyar nyelv ápolásáért és magas szintű közreadásáért megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét. 1973-ban nyelvészetből doktorált, a Magyar Nyelvtudományi Társaság tagja. „Aki a harangért szól…” címmel könyvet írt.

Szerintem az egyik legszebben beszélő bemondó, előadóművész. Ha honlapjára „téved” biztos igazat ad nekem.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://slapaj.blog.hu/api/trackback/id/tr294906295

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása